Dom.

Kategoria: Wnętrza |

Niemal każdy z nas marzy o tym by przeprowadzić się  z mieszkań do domu, który będzie znajdował się w dużej odległości od zatłoczonych osiedli. Jest to możliwe jeśli posiadamy fundusze na jego zakup. Pieniądze to jednak nie wszystko by zapewnić sobie spokojne życie. Wszystko zależy od tego jak będziemy przeprowadzać transakcje kupna-sprzedaży. Od tego jak zostanie ona przeprowadzona zależy czy nasza decyzja okaże się najlepszym możliwym wyborem. Na kupującego dom pierwszy raz może czekać wiele pułapek, których nowicjuszowi trudno uniknąć. Brak doświadczenia jest podstawowym czynnikiem, który powoduje popełnienie różnych błędów. Przed nimi można się uchronić poprzez czytanie poradników dotyczących zakupu nieruchomości.  W nich wyszczególnione są podstawowe błędy popełniane w czasie transakcji na rynku mieszkań i domów. Jednym z takich błędów jest lekceważenie otoczenia, w którym przyjdzie nam mieszkać. Trzeba pamiętać, że dom to nie tylko przysłowiowe cztery ściany, ale także to co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu.

Środowisko, w którym będzie się znajdować nasz dom jest równie ważne jak jego wygląd. Z zakupu należy zrezygnować nawet jeśli dom spełnia nasze wymagania a otoczenie pozostawia zbyt wiele do życzenia. Inną pułapką może okazać się to, że dokonaniu zakupu za dużego domu. Ludzie często gdy chcą kupić dom starają się za jak najmniejsze pieniądze kupić jak największy metraż. Czasem warto się zastanowić czy tak naprawdę potrzebujemy tak dużego domu. Należy mieć na uwadze to, że duży dom oznacza większe wydatki. Jeżeli więc wielkie dom nie jest nam koniecznie potrzebny lepiej zdecydować się na mniejszy. Jego koszty utrzymania będą wtedy mniejsze. W perspektywie czasu będzie to dobre rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. By wiedzieć, który dom będzie łatwy do utrzymania warto przeanalizować swoje obecne wydatki oraz przychody oraz obliczyć ile trzeba będzie wydawać na opłaty w wypadku zakupu danego domu. Najlepiej jest wybrać taki dom, którego koszty utrzymania nie przekraczałyby trzydziestu sześciu procent dochodów przed opodatkowaniem.

Jak dobrze zaaranżować mieszkanie mieszczące się w bloku.

Kategoria: Wnętrza |

Urządzenie mieszkania mieszącego się w bloku w sposób funkcjonalny wbrew pozorom nie jest takim trudnym zadaniem jak wielu przeciwnikom bloków może się wydawać. Wystarczy jedynie dobry pomysł by sprawić, że nasze ,,M” stało się oryginalne i przestronne. Ciekawą propozycją może się okazać zastosowanie stylu zen. Jest on stylem, który charakteryzuje się prostotą, która przekłada się również na tworzenie odpowiedniego klimatu, w którym doskonale odnajdzie się każda rodzina. Wszystko dlatego, że klimat ten jest przytulny. Styl zen jest stylem orientalnym. Bardzo przypomina on znany wielu europejczykom minimalizm. Różnica polega jednak na tym, że minimalizm używa zdecydowanie bardziej chłodnych barw. W stylu zen kolory bardziej ożywiają wnętrze. Oprócz tego charakteryzuje się on prostymi formami oraz liniami. Na pierwszy rzut oka i tak stylistyka zen może kojarzyć się ze spokojem. Nie oznacza to jednak, że nie potrafi nas zaskoczyć. Stylistka zen nie boi się na przykład eksperymentować z kontrastami, które nie mogą przejść niezauważone.

Kombinacje czerwonych ścian i biały-czarnych dodatków są tutaj na porządku dziennym i nie muszą szokować. Cech charakterystycznych stylu zen jest jeszcze kilka. Jedną z nich są na przykład ścianki i drzwi, które przeważnie wykonywane są z drewna  oraz papieru ryżowego. Tutaj zauważalne są już na pierwszy rzut oka prostokątne oraz kwadratowe podziały. W rożnych projektach dotyczących zastosowania stylu zen można dopatrzyć się ciekawego urządzenia sypialni. W wielu przypadkach charakteryzuje się ona cechami ascetycznymi.  Oprócz szafki nocnej oraz niskiego łóżka próżno szukać w niej jakiejś wielkiej liczby dodatków. Sypialnia może być co najwyżej ozdobiona ciekawą tapetą.  Podobnie zresztą w stylu zen może wyglądać salon, który również nie jest bogaty w wiele elementów dekoracyjnych. Na pewno jednak musi się kojarzyć ze stylem japońskim, który ma tutaj wiele do powiedzenia w wielu najważniejszych kwestiach.

Pomoc architekta w projektowaniu wnętrza – dlaczego nie?

Kategoria: Wnętrza |

Kiedy decydujemy się na zakup swojego pierwszego mieszkania, nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli zająć się jego wyposażeniem. Mamy w głowie projekt, wiemy dokładnie jak będzie wyglądał każdy zakamarek naszego własnego M. Kiedy odbieramy klucze, często zdarza się, ze nasze pomysły są zupełnie inne. Kupujemy czasopisma branżowe, odwiedzamy sklepy z wyposażeniem wnętrz. Ostatecznie, często decydujemy się na pomoc ze strony architekta, którego usługi nie nalezą do najtańszych. Jednak nie mając wyobraźni przestrzennej, jest to najlepsze, co możemy zrobić. Każdy szanujący się architekt, odbywa z klientem szereg spotkań, podczas których musi poznać oczekiwania i możliwości finansowe przyszłych lokatorów mieszkania. Często z powodu ograniczeń finansowych właśnie, wiele pomysłów odnośnie wnętrza, trzeba odłożyć w czasie. Najczęściej kupowane małe mieszkania musza, więc zostać zaprojektowane tak, by czuło się w nim dusze mieszkańców, ale jednocześnie spełniało wiele innych funkcji. Małe przestrzenie charakteryzują się tym, że wyposażenie musi być jak najbardziej funkcjonalne.

Jednocześnie oczekiwania właścicieli sa takie, żeby zachować w mieszkaniu jak najwięcej wolnej przestrzeni. Innymi słowy nie chcemy robić z naszego lokalu „graciarni”. Dlatego często rezygnujemy na przykład z wanny w małej łazience, aby znalazło się w niej miejsce również na pralkę. W kuchni decydujemy się częściej na pełna zabudowę, aby wykorzystać jej każdy zakamarek. W małym mieszkaniu, bardzo istotna role odgrywają tez takie drobiazgi, jak kolory ścian. Im jaśniejsze, tym optycznie, mieszkanie będzie wydawało się większe. Ciemne kolory zyskują coraz więcej zwolenników, jednak architekci odradzają ich wykorzystanie, na wszystkich ścianach danego pokoju. Lepszy efekt, uzyska się gdy zastosujemy ciemniejsze elementy, które przełamią monotonie jasnych barw na danej ścianie. Natomiast w łazience – nawet tej bardzo małej – często wykorzystuje się lustra, aby optycznie zwiększyć jej powierzchnie.

Bezpieczeństwo w każdym domu.

Kategoria: Wnętrza |

Mieszkając w wynajmowanym mieszkaniu rzadko mamy możliwość urządzenia go według własnego uznania. Nawet jeśli jest puste, nie możemy w nim dokonać trwałych zmian. Warto jednak porozmawiać z właścicielem, czy zmiana koloru ścian nie będzie dla niego problemem. Jeśli mamy zamiar mieszkać tam kilka lat, nie powinniśmy mieć z tym kłopotu. Każdy z nas, ma swoje własne upodobania, a dla niektórych kolor w pokoju ma szczególne znaczenie. Niektórzy uwielbiają wiosnę, dlatego zieleń i błękit, będzie dla nich idealny. W ostatnich latach, do łask wróciły fototapety, które jednak niewiele maja wspólnego z wzorami modnymi dekadę wstecz. Teraz dominują na przykład elementy geometryczne, lub pojedyncze kwiaty. Modne sa również tapety z elementami architektonicznymi, na przykład ze znanymi mostami lub wieżami. Do pokoju dziecięcego, idealne natomiast będą fototapety z motywami bajowymi. Najważniejsze, by były bardzo kolorowe i wesołe. Nie mogą być jednak krzykliwe, ponieważ mogą zakłócać maluchom spokojny sen. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się tuz przy ruchliwej ulicy, warto pomyśleć o roletach zewnętrznych.

Spełniają one kilka funkcji, nie tylko antywłamaniową, doskonale też wyciszają hałasy dochodzące z zewnątrz. W blokach wielorodzinnych, warto jednak zapytać zarządcę budynku, czy wyraża zgodę na ich montaż. W większości przypadków, nie ma z tym problemu. Jednak sa sytuacje, gdy zgoda zarządcy nie wystarczy.  Jeśli mieszkamy w zabytkowej kamiennicy, potrzebna będzie również opinia konserwatora zabytków. Niestety, zwykle niechętnie wyraża on zgodę, na montaż nowoczesnych elementów. W takiej, sytuacji możemy zamontować żaluzje wewnętrzne. Nie wyciszają one hałasów, ale zapewnia nam odrobinę prywatności. Dom wolnostojący, powinien być wyposażony w rolety, ze względów bezpieczeństwa. Ponieważ spełniają funkcje antywłamaniową, możemy dzięki nim uzyskać zniżki, podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej. Warto tez pomyśleć o monitoringu, zwłaszcza, gdy nasz dom znajduje się pod miastem.

Więzy rodzinne

Kategoria: Wnętrza |

W obecnych czasach rodzina ma dla siebie coraz mniej czasu. Rodzice rano pędem gnają do pracy, po drodze odwożą dzieci do szkoły, czy przedszkola, te potem odbierane są przez dziadków albo spędzają popołudnia na świetlicy, skąd dopiero przed wieczorem odbierają je rodzice. Jak w tym zwariowanym, pełnym pracy i obowiązków świecie umacniać rodzinne więzi i nie zapomnieć, że rodzina zawsze powinna być na pierwszym miejscu? Przede wszystkim należy pamiętać o wspólnych posiłkach. Być może nie zawsze uda się wszystkim domownikom zjeść przy jednym stole rodzinne śniadanie. Jednak zawsze można spróbować na drobić to przy późnym obiedzie, czy kolacji. Czas spędzony przez rodzinę razem przy stole, jest to nie tylko czas na zjedzenie, ale również na rozmowę o tym, jak minął dzień, jak było w pracy, co tam w szkole, jakie są nowe oceny, jak było na aerobiku, czy koszykówce.

Dodatkowo, w czasie weekendu, gdy czasu jest więcej, warto jeszcze bardziej starać się celebrować takie posiłki, przeciągając je, by stały się małą włoską festą trwającą dłużej niż przeciętny czas przeznaczony na zjedzenia dwudaniowego obiadu. Warto również w czasie weekendu pamiętać o wspólnym uprawianiu sportu i aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Latem warto wybrać się na wycieczkę rowerową, do lasu, czy nad jezioro, podczas jesieni przejść na długi spacer i zbierać liście, a zimą na sanki. Gdy aura zaś nie dopisuje, warto zostać w domu i pograć w jakieś edukacyjne gry. Nie tylko zbliżą one członków rodziny do siebie, ale również pozwolą na naukę poprzez zabawę. Na koniec nie można zapomnieć o polskości i wspólnym celebrowaniu świąt. Jest to nie tylko czas pamięci i zadumy, ale również czas przeznaczony na wspólne przebywanie, cieszenie się swoim towarzystwem i nadrabianie zaległości, w budowaniu więzów ojciec i syn, czy matka i córka. Wspólne gotowanie, nakrywanie stołu, sprzątanie, czy wybieranie choinki na pewno spowoduje, że rodzina poczuje się dużo bliższa sobie i będzie cieszyła się swoim towarzystwem.

Jak umeblować swoje mieszkanie

Kategoria: Wnętrza |

Ludzie, którzy otrzymują swoje wymarzone mieszkanie, z pewnością pragną urządzić je wedle swojego uznania, a także na odpowiednim poziomie. Do ustawienia mebli, ich wyglądu, a także wielkości przykłada się dzisiaj bowiem naprawdę wiele uwagi.

Ludzie pragną postawić przede wszystkim na harmonię, nie chcą również przesadzić z ilością elementów wyposażenia, ponieważ jak wiadomo, stawia się dzisiaj na atrakcyjny minimalizm. Właśnie dlatego ludzie posiadają naprawdę mnóstwo dylematów związanych z urządzeniem własnego mieszkania, ponieważ nie posiadają umiejętności projektowania przestrzennego i bardzo długo zastanawiają się nad tym, jakie elementy wystroju własnego mieszkania wybrać. Jak wiadomo, umeblowanie dotyczy samych mebli, a także elementów wystroju, które powinny odpowiednio ze sobą komponować. Właśnie dlatego ludzie chętnie podpatrują gotowe już projekty chociażby na stronach internetowych bądź odpowiednich Zdecydowanie łatwiej jest urządzić mniejsze mieszkanie, ponieważ jak wiadomo, ludzie stawiają w takiej sytuacji na minimalizm. Urządzenie przytulnego wnętrza jest o wiele łatwiejsze niż zagospodarowanie dużej przestrzeni. Wielkie domy mają to do siebie, że posiadają naprawdę dużo chłodnej przestrzeni, która wydaje się być niemalże pusta. Właśnie dlatego każdy, kto posiada do wykorzystania taką przestrzeń powinien pomyśleć o jej odpowiednim umeblowaniu, aby również miała szansę wydawać się przyjazna i przytulna. Ludzie dzisiaj są w wysokim stopniu estetami i niemalże wszystko bardzo szybko poddają ocenie na podstawie wyglądu, właśnie dlatego między innymi ludzie starają się posiadać mieszkanie, które mają szansę spodobać się innym. Czasami nie trzeba wydawać dużych pieniędzy aby okazało się, iż zabiegi wykorzystywane w mieszkaniu były skuteczne. Pod względem kolorystyki czy też wzornictwa mebli, stołów, kanap czy szafek różnego rodzaju, nie istnieje żadna wątpliwości, że każdy po dokładnym poszukiwaniu będzie mógł być w pełni zadowolony.

Przemyślane umeblowanie mieszkania

Kategoria: Wnętrza |

Ludzie powinni posiadać świadomość, że umeblowanie mieszkania jest dzisiaj niezwykle ważne, ponieważ czasami wystarczy zmienić położenie niektórych elementów, aby pomieszczenie stało się bardziej atrakcyjne bądź też bardziej przytulne. Ludzie czasami przykładają niewiele uwagi do estetyki, jednak po bliższym zastanowieniu się można dojść do wniosku, iż faktycznie warto coś zmienić, aby odświeżyć swoje mieszkanie. Co jakiś czas przychodzi przecież czas na to, aby zakupić nowe meble, komplet wypoczynkowy, szafę czy też stół z krzesłami, ponieważ wcześniejsze elementy już się wysłużyły bądź po prostu są staromodne.

Ludzie stawiają dzisiaj na oryginalność, co można zauważyć przede wszystkim w przypadku młodego pokolenia. W wyjątkowości i oryginalności nie ma nic złego, warto jednak zachować zdrowy rozsądek, aby nie przesadzić z tym. Ludzie posiadają dzisiaj jednak umiejętność planowania przestrzennego, a także zestawiania ze sobą poszczególnych elementów, ponieważ jak wiadomo, chodzi głównie o wyczucie smaku. Przeglądając strony internetowe można się przekonać, iż sklepów z meblami jest naprawdę dużo. Ludzie nie widzą dzisiaj większych oporów przed tym, aby nowe wyposażenie do mieszkania kupić właśnie przez internet, ponieważ wybór jest naprawdę spory i po chwili poszukiwań okazuje się, iż każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Każdy, kto nie posiada odpowiedniego pomysłu na urządzenie wnętrza mieszkania, warto poszukać inspiracji również na stronach internetowych, ponieważ przykładowych projektów można znaleźć naprawdę wiele. Każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie, co będzie mógł odpowiednio przekształcić, a także dodać coś od siebie. Nie warto bowiem posługiwać się jedynie sztywnymi modelami, które są modne i na czasie, ponieważ mieszkanie ma w głównej mierze służyć mieszkańcom i sprawiać, aby czuli się tak naprawdę swobodnie i komfortowo. Mając do wyboru tak różnorodne meble i inne elementy wyposażenia czy dekoracji z pewnością będzie można tego bez trudu dokonać.

 

Co to w ogóle jest mieszkanie?

Kategoria: Mieszkanie |

Nie ma chyba na całym jakże olbrzymim globie osoby, która nie chciałaby mieć mieszkania dla młodych, swojego własnego mieszkania we wrocławiu, do którego zawsze może wrócić po ciężkim dniu w pracy, szkole czy też po zajęciach na uczelni i w spokoju odpocząć po całodziennym wysiłku. Każdy z nas chciałby je mieć, ale czy chociażby przez chwilę ktoś z czytających ten artykuł zastanawiał się co to takiego jest w ogóle to mieszkanie dla młodych warszawa? No właśnie, chyba niewiele jest takich osób. Najprościej rzecz ujmując można rzec, że owe mieszkanie marki to po prostu cztery kąty, które będą dla nas oazą spokoju, wyciszenia i miejscem schronienia nawet przed najdrobniejszym niebezpieczeństwem.

To miejsce, w którym każdy z nas będzie czuł i czuje się – rzecz jasna – najbezpieczniej. Dla wyraźniejszego nakreślenia tematu weźmy za przykład małe dzieci bawiące się na przykład w piaskownicy bądź na placu zabaw – w miejscu gdzie jest większa ilość dzieci. Kiedy dziecko czuje się niechciane, inni rówieśnicy mu dokuczają, zabierają zabawki – kiedy po prostu czuje się zagrożone i jest mu źle, zabiera swoje rzeczy i wraca do swojego mieszkania dla młodych gdańsk. Dlaczego? Otóż odpowiedź jest banalnie prosta – bo w swoim mieszkaniu czuje się najbezpieczniej i doskonale zdaje sobie sprawę nawet taki maluch, że tam nie dosięgnie go żadne społeczne zło. Prawdziwe jest jednak powiedzenie, które często używamy: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – w swoim domu czy też w swoim mieszkaniu oczywiście jest najlepiej, podobnie zresztą jest z powiedzeniem: ciasny, ale własny kąt.

Budowy ciąg dalszy

Kategoria: Budowa/Wykańczanie |

Kiedy mamy już wykopane fundamenty pod nasz dom, trzeba je, jak to mówią, wysypać do zera, czyli wszystko to co nazywane jest przez fachowców fundamentem domu, należy zasypać najlepiej żółtym piaskiem z piaskowni. To nic innego jak po prostu wypełnienie tych, można powiedzieć przegródek, piachem. Kolejny etap to wyciągnięcie murów. Kiedyś nasi rodzice, czy dziadkowie przed przystąpieniem do ciągnięcia murów musieli jeszcze dużo czasu i siły poświęcić na przygotowanie pustaków, bo robili je sami. W dzisiejszych czasach pustak nie jest już praktykowany jako materiał budowlany, sądzę, że byłyby nawet trudności z jego znalezieniem. Dziś ściany buduje się zazwyczaj z maksów.

Są to, można powiedzieć, duże cegły. Zazwyczaj buduje się ściany zewnętrzne z dwóch takich maksów oddzielonych od siebie styropianem dość grubym, który ma służyć jako poniekąd izolacja. Później już gotowy budynek również można dodatkowo ocieplić z zewnątrz, stosując także styropian ora odpowiednie pokrycie nadające się na zewnątrz, a co za tym idzie odporne na wszelkie anomalia pogodowe i zmiany temperatur jakie towarzyszą nam w zimie czy lecie. No dobrze mamy już fundamenty, na których stoją ściany – kształt domu jest już troszkę widoczny. Teraz kolej na pokrycie domu, jednak ono zależy od tego, czy nasze poddasze będzie użyteczne czy też nie. Jeżeli zdecydujemy się na poddasze przeznaczone do użytku, będzie kosztowało nas to więcej pracy i pieniędzy, bo zanim zaczniemy kłaść dach musimy wcześniej wylać odpowiedni strop.

Mieszkania kraków wynajem

Kategoria: Mieszkanie |

W dzisiejszych czasach wielu szczególnie młodych ludzi decyduje się na mieszkania kraków wynajem w centrum miasta. Wynika to często z emigracji młodzieży do miast w celu znalezienia pracy, o którą zdecydowanie prościej aniżeli na wsiach. Podobnie jest w przypadku osób podejmujących dalszą naukę w miastach, gdzie znajdują się renomowane uczelnie. Mam na myśli Wrocław i Uniwersytet Wrocławski, Łódź i Uniwersytet Łódzki czy też Kraków i Uniwersytet Jagielloński. Niejednokrotnie zdarzyło się już, że osoby studiujące początkowo wynajmowały mieszkanie łobzów Kraków, po skończeniu studiów znalazły pracę w tym mieście i zdecydowały się na zakup mieszkania ząbki. Dlaczego pozostały w mieście i mieszkają w mieszkaniu, a nie wróciły w swoje rodzinne strony? Po pierwsze na pewno dlatego, że w mieście mają dość dobrą pracę i wystarczające zarobki, a po drugie być może przez lata studiów przyzwyczaiły się do luksusu mieszkania w mieszkaniu.

Zastanawiacie się pewnie jaki luksus mam na myśli? Ano chociażby taki jak zdecydowanie mniej obowiązków niż w domu. Wracając po pracy do mieszkania grunwald nie muszą martwić się o palenie w piecu, bo mają elektryczne czy gazowe ogrzewanie, które pozwala im utrzymać stale jednakową temperaturę w mieszkaniu. Podobnie jest w ciepłą wodą – kiedy tylko chcą mogą wziąć kąpiel, bo woda jest bez przerwy ciepła, a w domu musiały ją jakiś czas wcześniej podgrzewać. Zimą nie muszą martwić się o odśnieżanie podwórek, a latem o koszenie trawy, bo dbają o to za nich odpowiednie służby. Między innymi taki luksus miałam namyśli, jednak za ten luksus trzeba zapłacić.

Symbioza w wielopokoleniowej rodzinie

Kategoria: Mieszkanie |

W tymże artykule postaram się Państwu wytłumaczyć i pomóc jak w zgodzie żyć na jednym podwórku z dwoma pokoleniami. Nie będę tutaj udzielać jakichś książkowych porad, bo one tak naprawdę nijak mają się do rzeczywistości. Chcę przekazać Wam wiedzę, którą zdobyłam sama, bo mieszkamy z mężem pod jednym dachem z moimi rodzicami, a na jednym podwórku z babcią – różnica poglądów jest więc znaczna, ale mimo wszystko jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić bez większego problemu. Owszem zdarzają się chwile bezsilności, momenty, w których nerwy wiszą na włosku, ale wspólnie z mężem uspakajamy się nawzajem, bądź wychodzimy z domu, aby miło spędzić czas we dwoje, a po powrocie domowa atmosfera jest już w normie. Ważne jest jednak w rodzinie wielopokoleniowej wspólne poszanowanie i pomoc.

Na przykład jeżeli mąż jedzie na zakupy pyta zarówno mamę jak i babcię, czy czegoś nie potrzebują zakupów, z kolei mama gotując niedzielny obiad zaprasza nas na niego. A w zamian za to, że rodzice dokonują zakupów spożywczych i dzielą się nimi z nami, ja gotuję im i serwuję tuż po przyjściu z pracy gorące i smaczne główne danie dnia. Podobnie jest na przykład, jeśli chodzi o sprzątanie, kiedy sprząta swoje piętro nie robi mi różnicy i nie sprawia większego wysiłku odkurzenie także pomieszczeń zajmowanych przez rodziców, a kiedy ja myję okna w całym domu, to mama również w całym domu wiesza firanki. Tak mniej więcej wygląda pomoc w rodzinie, jest to podstawą do życia w zgodzie i nie darcia ze sobą kotów.

Remontujemy swoje mieszkania w Warszawie

Kategoria: Budowa/Wykańczanie |

Po raz pierwszy w życiu doświadczyłam na własnej skórze generalnego remontu mieszkania rynek pierwotny. Fakt  ten był wynikiem założenia przeze mnie rodziny. Otóż miesiąc temu wyszłam za mąż, a z racji tego, że jestem jedynaczką rodzice za wszelką cenę chcieli abyśmy mieszkali razem z nimi pod jednym dachem. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bo mój rodzinny dom jest dwupoziomowy i znajduje się w nim aż czternaście pomieszczeń, które w starszym wieku byłoby ciężko utrzymać w odpowiednim stanie starzejącym się rodzicom. Z tego też względu podzieliliśmy się piętrami i rodzice wyremontowali sobie dół, a my obecnie jesteśmy w trakcie generalnego remontu naszego piętra.

Muszę przyznać, że pracy jest co niemiara. Na szczęście zarówno mój tata jak i teść są specjalistami od takich robót, dlatego też nie odczujemy tej generalnej odnowy aż tak bardzo po kieszeni. Zdecydowaliśmy się zmienić wszystko, począwszy od renowacji podłóg, po wygładzanie ścian, a na najmniejszych elementach dekoracyjnych kończąc. Póki co jesteśmy na etapie kończenia odnawiania podłóg, które zaskakują  swoim niepowtarzalnym pięknem. To jest akurat zasługa mojego taty, który dobrze wie jak obchodzić się z drewnem, aby wyglądało tak a nie inaczej. Następnym etapem remontu będzie wygładzanie ścian, którymi to zajmie się ojciec mojego męża, ponieważ jest to dziedzina budownictwa, w której siedzi już ładne kilkanaście lat. Dzięki jego doświadczeniu jesteśmy spokojni i przekonani, że ściany naszego mieszkania w Warszawie będą olśniewająco gładkie.

Założenie rodziny

Kategoria: Mieszkanie |

W dzisiejszych czasach, w dobie kryzysu coraz mniej młodych osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, a co za tym idzie na założenie rodziny. Młodzi ludzie dzisiaj stawiają zdecydowanie bardziej na edukację, karierę zawodową aniżeli na zakładanie rodziny. Owszem, pozostają w stosunkach partnerskich, ale statystyki pokazują, że są to jednak nieformalne związki. Zazwyczaj pary wynajmują wspólnie mieszkanie i żyją razem nawet bez ślubu cywilnego, czemu oczywiście Kościół mówi zdecydowane – nie! Jeśli przyjrzymy się bliżej z kolei kwestii wydawania na świat potomstwa, zauważymy, że w naszym kraju – choć nie tylko, wciąż utrzymuje się zjawisko niżu demograficznego, a co za tym idzie mamy poprzez to do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem.

Rzeczą oczywistą jest, że jeśli dwoje młodych ludzi zdecyduje się na potomstwo, wiązać się to będzie z wieloma wyrzeczeniami, rezygnacją z pracy, z poświęceniem zdecydowanie mniejszej ilości czasu sobie. Przecież nie ulega wątpliwości, że ludzie są z natury egoistami, a poświęcenie największej uwagi maluchowi powoduje, że mamy mniej czasu dla siebie, co wśród wielu budzi niechęć do dzieci. Warto jednak spojrzeć na tą kwestię z innej strony, mianowicie, czy jeśli powołamy na świat potomstwo będąc w wieku średnim, będziemy mieli na tyle siły, aby biegać za nim, bawić się z dzieciakiem i nawiązać dobry kontakt z maleństwem? Nie bądźcie egoistami! Spójrzcie na dobro Waszego maleństwa, a nie tylko na samych siebie. Wasza pociecha także chciałaby mieć młodych, w kwiecie wieku rodziców.

Plusy wspólnego mieszkania Legionowo przed ślubem

Kategoria: Mieszkanie |

Nie ma nic lepszego jak zdobycie wiedzy poprzez własne doświadczenie, poczucie czegoś na własnej skórze – jak to mówią: spróbuj, a przekonasz się sam. I muszę przyznać, że jest to święta prawda. Ale zacznę może od początku. Otóż byłam wychowana w rodzinie tradycyjnej, gdzie zarówno moi dziadkowie jak i moi rodzice wspólne mieszkanie Poznań rozpoczęli dopiero po ślubie. Również we mnie próbowano początkowo wpoić taki zwyczaj. Jednak bunt młodzieńczy zwyciężył i przełamałam rodzinną tradycję z czego dziś jako młoda żona, bo zaledwie z miesięcznym stażem, jestem niebywale dumna i polecam z czystym sumieniem wszystkim parom, które zamierzają zawrzeć związek małżeński. Z obecnym dziś już mężem mieszkaliśmy od momentu narzeczeństwa, czyli około czternastu miesięcy przed ślubem.

Dzięki temu „dotarliśmy” się przez ten czas, poznaliśmy się dość dobrze i teraz już jako małżeństwo znamy swoje zachowania nie tylko w tych cudownych i kolorowych chwilach, ale także kiedy mamy swoje gorsze dni. Po prostu oswoiliśmy się i poznaliśmy swoje wady i zalety, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Ponadto ja, jako przyszła żona, gospodyni domu mogłam stopniowo oswajać się z czekającymi na mnie obowiązkami takimi jak utrzymanie domu w czystości, praniem, gotowaniem. Miałam na przyzwyczajenie się do tego ponad rok czasu, a dzięki temu obowiązki te nie spadły na mnie jak lawina po ślubie, lecz stopniowo sama według swoich możliwości brałam na siebie ciężar utrzymania domu. Dziś cieszę się z tego, a moi tradycyjni rodzice zmienili podejście do wspólnego mieszkania Legionowo przed ślubem.

Konflikt o telewizję

Kategoria: Wnętrza |

Nigdy się nie spodziewałam, że ta kwestia wzbudzi w naszym domu tak wiele dyskusji i to tak długich i żmudnych. Zastanawiacie się o jaką kwestię chodzi? No właśnie, chodzi o nic innego jak o telewizję. Początkowo pojawił się delikatny problem dotyczący zakupu nowego telewizora, na który w sumie bez większego problemu się zgodziłam. Kiedy mąż osiągnął cel i kupiliśmy ten ogromny, trójwymiarowy telewizor, próbował rozpocząć ze mną dyskusję na temat kolejnego zakupu – tym razem kompletu okularów do tej trójwymiarowej telewizji.

Nie zgodziłam się na ich zakup, ale akurat zbieg okoliczności sprawił, że mój mąż miał w niedługim czasie urodziny, więc pomysł na prezent sam mi podsunął i kupiłam mu nic innego jak  właśnie komplet okularów, za które zapłaciłam aż siedemset złotych. Szczerze mówiąc nie miałam zamiaru fundować mu tak drogiego prezentu, no ale czego się nie robi dla ukochanej i tej jedynej osoby. Miałam nadzieję, że na tym zakończą się nasze dyskusje dotyczące telewizji. Mąż sprytnie dał mi kilka dni wytchnienia i od nowa zaczął ze mną nawiązywać jakże przyjemną rozmowę o telewizji. Tym razem jednak chodziło mu o telewizję cyfrową. Twierdził, że niepotrzebnie kupowaliśmy taki zwitny telewizor, skoro posiadamy cztery podstawowe programy na krzyż. Teoretycznie miał rację, której nie chciałam mu przyznać, ale moja niechęć do telewizji cyfrowej wynikała z obawy, że mąż później będzie poświęcał więcej czasu na oglądanie telewizji niż na rozmowy ze mną. Mimo tych wszystkich obaw zgodziłam się na kolejny zakup.